Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pojmy

29. 1. 2010

 

Pojmy jsou uspořádany náhodně. Pokud najdete nějaký, který tu chybí (a těch určitě je) stačí napsat a já ho doplním. Zdrojem jsou veskrze knihy a wikipedia.org .

 

MUSCLE CAR

Všeobecně je termín použiván pro americká 2-dvéřová vysokovýkonnostní auta z 2. poloviny 60. a záčátku 70.let. Měla by splňovat 2 základní pravidla- být levná a tudíž dostupná a mít výkonný osmiválce. Většinou se jedná i o středně velká auta, ale to není až tak pravda (patří sem i tzv. pony cars či full size cars- vždy ale verze s velkým výkonem, ne každý mustang je oficiálně považován za musce cer). Za první skutečnou muscle káru je považován Pontiac GTO 1964. Zde ještě uvádím automobilky a rozdělení jejich modelů (dle velikosti):

 

 výrobce  pony car  muscle car
 AMC  Javellin AMX 
 Chevrolet  Camaro Chevelle 
 Dodge  Challenger Charger 
 Ford  Mustang  Torino
 Mercury  Cougar  Montego
 Oldsmobile  --- 442 
 Plymouth  Cuda Road Runner 
 Pontiac  Firebird GTO 

 

HEMI

Jedná se asi o jeden z nejslavnějších osmiválců historie. Byl a je vyráběn korporací Chrysler. Jméno Hemi bylo odvozeno od polokulového tvaru (hemisférického) spalovacích komor, který se do značné míry přibližuje tvaru ideálnímu pro spalovací prostor - tj. kouli. Polokulový povrch spalovací komory s menší plochou výrazně zvyšuje účinnost spalování a snižuje tepelné ztráty při chodu motoru. Byly postaveny 3 generace, z nichž největšího boomu dosáhla 2. generace v letech 1964-1971. Právě v roce 1964 vznikla legenda HEMI 426- ta byla určena především pouze závodním autům. Později byla vyráběna i ve street verzích, která se od závodní verze mírně lišila. Pro svou cenu (příplatek cca 1000USD) ovšem nebyla nikdy příliš prodejná. O to ovšem Chrysleru nikdy tolik nešlo- byla to otázka prestiže. S koncem éry muscle cars, odešla i na vrcholu svých sil HEMI. PS- dnes je možno HEMI zakoupit ve 3 verzích.

 

RESTOMOD

Termín užívaný při restaurování auta, kdy je jeho velká část proporcí a dílů zachována jako když vylezlo z továrny a část je nahrazena či vylepšena. U auta by to poté mělo být vždy připojeno, nejedná se tedy o klasickou restauraci.

 

FASTBACK + HARDTOP + CONVERTIBLE

fastback - jedná se o auta s postupně se svažující karoserie střechy směrem k zádi

hardtop - termín pro pevnou střechu, jež je narozdíl od fastbacku jakoby useknutá a poté pokračuje kufrem

convertible - tato auta mají většinou plátěnou střechu, kterou může majitel jednoduše stáhnout, u nás je výraz známý jako cabrio

 

THE JUDGE

Toto označení si automobilka Pontiac roku 1969 vypůjčila (respektive koupila) pro svůj model GTO. Jméno bylo odvozeno od postavy z komediálního pořadu vysiláného při Rowan & Martin´s Laugh-In TV show.

ROAD RUNNER

Pro změnu automobilka Plymouth takto pojmenovala a od roku 1968 vyráběla jeden z modelů, který byl postaven na platforme Belvederu. Musela za to ovšem studiu Warner Bros. zaplatit na tu dobu poměrně vysokou částku 50.000USD + za známé kvíkutí "meep,meep" dalších 10.000USD.

Super Bee

Zde už jméno není odvozeno od nějakého pořadu, zkratka pouze Dodge musel nějak reagovat na Road Runnera a v roce 1969 postavil na platformě Coronetu první model Super Bee. Později model Super Bee vycházel z karoserie Chargeru. Nikdy ovšem nedosáhl takového úspěchu jako jeho dva konkurenti.

MOPAR

Původně název pro divizi výroby součástek Chrysleru, později fanoušky využívaný termín pro všechny auta vyrobené Chryslerem- Dodge, Plymouth, Chrysler.

 

TOPlist

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář