Jdi na obsah Jdi na menu
 

Představení výrobců modelů z mé sbírky

30. 10. 2009

V tomto článku bych se chtěl nachvíli zastavit u nejdůležitějšího článku nás sběratelů- u samotných výrobců modelů. Já se zde budu soustředit pouze na ty výrobce, od kterých vlastním alespoň 1 model. Samozřejmě, že jich existuje mnohem více, ale přeci jenom nechci hodnotit to, co sám neznám.

 

GMP (Georgia Marketing & Promotions)

ObrazekVše rozjel nynější prezident firmy Tom Long roku 1992, když spolu s několika přáteli, založil Peachstate Motorsports. Ta začala tahači v měřítku 1:64, velice brzy se začala věnovat i měřítku 1:18. Byly to především modely z vintage dirt car series, dragstery a taky první kousky Muscle cars jako Buick, Chevy Nova či Pontiac. V prosinci 92 se společnost a všechny její divize přejmenovala na GMP, jak ji známe dodnes. Nyní má 3 továrny, které produkují modely z téměř 40 odvětví, z nichž některé modely obsahují i 400 dílů. Přesto všechno má firma sídlící ve Winderu (Georgia) stále pouze 9 zaměstnanců!

Modely ze série Muscle cars patří mezi to nejlepší co můžete pořídit. Detailní zpracování je na vynikající úrovni, tomu také odpovídá cena- okolo 100USD a více. Jen je škoda, že poslední roky dělá pouze nové a nové barevné modifikace týž typů aut a nepustí se do něčeho jiného. Všechny modely obsahují certifikát s pořadovým číslem(kromě Chevy Novy). Do její produkce patří takové skvosty jako Pontiac GTO, Plymouth Road Runner a GTX, Ford Fairlane.

www.gmpdiecast.com

 

ExactDetail

ObrazekTato společnost se výhradně zabývá muscle cars v měřítku 1:18. Již od svého prvního modelu, kterým byl nakonci 90.let Shelby G.T.350 Camea Edelbrocka, je Exact Detail u sběratelů oblíbený pro preciznost detailů a naprostou věrohodnost.

Podobně jako u GMP, ani u Exact Detail nemůžete koupí jednoho z modelů udělat chybu. Tato firma je mou oblíbenou, zatím vlastním 6 kousků a všechny jsou skvělé. Stejně jako u GMP, všechny modely mají certifikát autentičnosti včetně pořadového čísla. Mezi nejatraktivnější kousky produkce patří Shelby GT350 a GT500, Chevy Chevelle, Pontiac Firebird a zapomenout nesmíme ani na Oldsmobile 442 či Cutlass.

 www.exactdetail.com

AUTOart

ObrazekTato firma sídlící v Hong Kongu patří mezi nejrozšířenější diecast výrobce, největší nabídku má v měřítku 1:18. Opět je mezi sběrateli oblíbena pro detailní zpracování, za které si však sběratelé musí zaplatit. Firma vznikla z UT Models, která dnes již neexistuje, v roce 1998. Dnes již má několik divizí- Racing, Preformance, Millennium (velice promakané modely), Motorsport,...

 

V oblasti muscle cars se bohužel AUTOart příliš nepohybuje a je to podle mého velká škoda. Specializují se pouze na moderní Mustangy + v divizi Millennium dělají Mustang Mach I 1971 a 3 kousky modelových ročníků 67 a 68.

www.autoartmodels.com

 

Ertl

ObrazekSpolečnost byla založena již v roce 1945 Fredem Ertlem. Dlouhá léte se specializovala na výrobu zemědělských strojů (John Deere,...). Na počátku 90. let začala produkovat i první modely ze série American muscle cars. V roce 2008 odkupuje velkou většinu licencí společnost Autoworld (divize Round 2, LLC).

Nejvýraznější je série Authentics- poměr cena x kvalita je zde pravděpodobně nejlepší. Modely jsou opět velice propracované a detailní a přitom cena je mnohem nižší než u GMP či Exact Detail. Skvostem Authentics je Dodge Charger (ročníky 66-71). Autoworld rozjel i sérii Elite. Velkým plusem této společnosti je snaha vytvářet nové modely.

http://www.autoworldslotcars.com/americanMuscle/

Highway 61

ObrazekSpolečnost patřící DieCast Promotions - tu založil v roce 1996 Fred Ertl III, vnuk zakladele Ertlu. Opět patří ve vývoji a tvorbě novinek mezi nejaktivnější. Vlastní licence Generla Motors, Fordu, Chrysleru či Harley- Davidson.

Modely sice nedosahují kvality předchozích výrobců, ale poměr ceny a kvality je opět velice příznivý. Do repertoáru Hwy 61 patří např Dodge Challenger(jak verze 1970 tak i moderní), Plymouth Cuda,...

 

 

 

 http://www.ffertl3.com/

 

TOPlist
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář